Projekt unijny
„SZYTE NA MIARĘ”
Grafika komputerowa – zadania obliczeniowe

O jakości obrazu decyduje wielkość rozdzielczości. Należy ją dobierać w zależności od przeznaczenia tworzonych plików graficznych. Inna powinna być zatem rozdzielczość obrazu przeznaczonego do druku na dużym formacie, na małym formacie oraz przeznaczonego do wyświetlania na ekranie monitora lub opublikowania w serwisie internetowym. Już wiesz, że bardzo duże znaczenie ma odpowiedni dobór rozdzielczości grafiki do jej przeznaczenia. Określ zależność pomiędzy przeznaczeniem grafiki a zastosowaną w niej rozdzielczością.

Wskazówka: przy obliczaniu zadań przyjmij, że 1 cal to 2,5 cm


alt Zadanie 1

Kolorowe zdjęcie o wymiarach pocztówki (15 cm x 10 cm) chcesz umieścić na stronie internetowej, gdzie wymiary obrazka będą wynosić 200px x 300px. W jakiej minimalnej rozdzielczości należałoby je zeskanować?


alt Zadanie 2

Karol dysponuje materiałem źródłowym w postaci małego zdjęcia o wymiarach 2,5 cm x 3,5 cm. Chłopak zeskanował go skanerem z rozdzielczością 2400 dpi. Karol chce wydrukować go za pomocą swojej drukarki atramentowej tak, aby zmieściło się na kartce w formacie A4 i było możliwie jak największe. W przypadku jego drukarki suma minimalnych marginesów: górnego i dolnego to około 17mm.

Odpowiedz na następujące pytania.
1) Jakie będą wymiary obrazka na wydruku?
2) Z jaką rozdzielczością drukarka Karola wydrukuje to zdjęcie?
3) Spróbuj wstępnie, jeszcze przed wydrukiem ocenić jakość wydruku.


alt Zadanie 3

Wyobraź sobie, że zdjęcie o rozmiarach pocztówki (15 cm x 10 cm) chcesz wydrukować w dwukrotnym powiększeniu na drukarce o rozdzielczości 1200 dpi. Oblicz, w jakiej rozdzielczości należy zeskanować pocztówkę. Znając już pojęcie rozdzielczości spróbuj samodzielnie rozwiązać to zadanie. Jeśli będziesz mieć problemy lub wątpliwości, możesz skorzystać z dodatkowych informacji.


alt Zadanie 4

Kolorowe zdjęcie o wymiarach pocztówki (15 cm x 10 cm) zeskanowano skanerem z rozdzielczością 300dpi. Czy ustawiona rozdzielczość skanowania jest wystarczająca, jeżeli przeznaczeniem zdjęcia jest tło prezentacji multimedialnej?


alt Zadanie 5

Patrycja jest odpowiedzialna za tworzenie gazetki szkolnej. W gazetce chce umieścić zdjęcie, którego wymiary są następujące 300 [px] x 200 [px]. Z dokumentacji drukarki wynika, że do wydruku zdjęcia dobrej (nie bardzo dobrej jakości) potrzebna jest rozdzielczość zdjęcia co najmniej 150ppi. Jakie mogą być rzeczywiste maksymalne wymiary zdjęcia w gazetce w mm?


alt Zadanie 6

Kasia dysponuje aparatem fotograficznym, który wykonuje zdjęcia z maksymalną rozdzielczością 2592[px] x 1944[px].

1) Ile pikseli może zapisać matryca tego aparatu?

  1. 5 Mpix
  2. 10 Mpix
  3. 16 Mpix
  4. 24Mpix
  5. 20 Mpix

2) Kasia chce wykonać odbitki w fotolaboratorium. Ze strony internetowej dowiedziała się, że optymalna jakość obrazów, jakie należy przesłać to 300PPI. Kasia chce wykonać odbitki zdjęć o wielkości 21[cm] x 15[cm]. Czy wielkość matrycy jej aparatu jest wystarczająca? Dokonaj stosownych obliczeń.


alt
Projekt unijny
„SZYTE NA MIARĘ”
Valid XHTML 1.0 StrictPoprawny CSS!
Copyright (c) 2009-2018. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika. All rights reserved.