Aktualności 2013

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest od 2005 r.

W tym roku tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu były prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Wszystkie działania były realizowane pod hasłem "Serfuję. Respektuję". Organizatorzy Dnia Bezpiecznego Internetu chceli zwrócić uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy, jednak ponosi on odpowiedzialność za swoje działania w Internecie.

Nasza społeczność szkolna już po raz kolejny przyłączyła się do akcji obchodów DBI. Z tej okazji nasi uczniowi mieli okazję wysłuchania audycji przez radiowęzeł, a uczniowie wszystkich klas pierwszych mieli okazję uczestniczyć w warsztatach multimedialnych, pt. STOP CYBERPRZEMOCY prowadzonych przez panie: Monikę Gracka i Zofię Teodorowską.

Surfowanie po Sieci nie jest zajęciem szczególnie skomplikowanym. Korzystania z Internetu można się nauczyć samemu, niezależnie od tego, ile ma się lat. Programy komputerowe są przyjazne dla użytkownika, ułatwiają poruszanie się po wirtualnym świecie i wykonują automatycznie skomplikowane operacje. Korzyści płynące z Internetu są niezaprzeczalne. Umożliwia on wszechstronną komunikację, ułatwia naukę i rozwijanie zainteresowań, ułatwia dostęp do informacji. Jednak poza treściami o dużych walorach edukacyjnych, ogromna część materiałów jakie można znaleźć w Sieci jest nieodpowiednia czy wręcz szkodliwa. Znając niebezpieczeństwa i sposoby ich unikania możemy bezpiecznie korzystać z Internetu. Oto niektóre zasady bezpiecznego korzystania z Internetu:

• Chroń swoją prywatność w Sieci.
  • Nie wysyłaj swoich zdjęć osobom, których nie znasz.
  • Odpowiadaj mądrze na otrzymane wiadomości.
  • Bądź ostrożny korzystając z czat roomów.
  • Bądź podejrzliwy, jeśli ktoś, kogo poznałeś na czacie próbuje nastawiać cię przeciwko rodzicom, opiekunom, nauczycielom czy przyjaciołom.
  • Bądź ostrożny, jeśli ściągasz coś do swojego komputera ze strony www.
  • Jeśli masz swój blog, musisz mieć świadomość, że jest on dostępny każdemu kto korzysta z Internetu. Pamiętaj o tym zamieszczając w blogu informacje o sobie. Zastanów się, jakie wiadomości na swój temat chciałbyś tam umieścić i czy naprawdę powinieneś to zrobić.
  • Pamiętaj, że w Internecie również obowiązują zasady dobrego wychowania – tzw. netykieta.

Szyte na miarę – oferta edukacyjna dostosowana do potrzeb